Jak se dostat na Island: Porovnání verzí
(→Lodí) |
(→Lodí) |
||
Řádek 23: | Řádek 23: | ||
Loď pluje z Dánska podél jižního pobřeží Norska, kolem ropných plošin v Severním moři, okolo Shetlandských ostrovů na Faerské ostrovy. Dvouhodinová plavba mezi Faerskými ostrovy cestou dále na Island (či zpět) je nepochybně vrcholným zážitkem celé cesty. Během plavby loď občas doprovázejí racci nebo i elegantní terejové. Vzácnějším úkazem jsou velryby. | Loď pluje z Dánska podél jižního pobřeží Norska, kolem ropných plošin v Severním moři, okolo Shetlandských ostrovů na Faerské ostrovy. Dvouhodinová plavba mezi Faerskými ostrovy cestou dále na Island (či zpět) je nepochybně vrcholným zážitkem celé cesty. Během plavby loď občas doprovázejí racci nebo i elegantní terejové. Vzácnějším úkazem jsou velryby. | ||
− | Pokud se rozhodnete nevyužít přímé plavby, můžete si udělat na Faerských ostrovech cestou na Island asi třídenní (ale i delší) zastávku, což stačí na základní seznámení se s tímto malým souostrovím (pokud budete mít štěstí na rozumné počasí). Faerské ostrovy jsou sice součástí Dánského království, ale nejsou součástí EU a mají např. vlastní celní předpisy (mnohem přísnější než islandské, pozor na alkohol!). Platí se tu dánskými korunami, ale Faeřané mají vlastní bankovky, které jinde neuplatníte, proto si je před odjezdem (nebo na lodi) včas vyměňte za dánské. Ceny jsou zde ještě vyšší než v Dánsku i na Islandu (s výjimkou pohonných hmot). Volné kempování tu povolené není a levné hostely bývají v sezónně nezřídka obsazené (není jich moc). | + | Pokud se rozhodnete nevyužít přímé plavby, můžete si udělat na Faerských ostrovech cestou na Island asi třídenní (ale i delší) zastávku, což stačí na základní seznámení se s tímto malým souostrovím (pokud budete mít štěstí na rozumné počasí). Faerské ostrovy jsou sice součástí Dánského království, ale nejsou součástí EU a mají např. vlastní celní předpisy (mnohem přísnější než islandské, pozor na alkohol!). Platí se tu dánskými korunami, ale Faeřané mají vlastní bankovky, které jinde neuplatníte, proto si je před odjezdem (nebo na lodi) včas vyměňte za dánské. Ceny jsou zde ještě vyšší než v Dánsku i na Islandu (s výjimkou pohonných hmot). Volné kempování tu povolené není a levné hostely bývají v sezónně nezřídka obsazené (není jich moc), takže pokud nemáte stan a dokonce ani auto, raději rezervujte předem. |
== Vlakem == | == Vlakem == |
Verze z 29. 3. 2014, 21:19
Obsah
Letadlem
Letecké spojení je nejběžnějším způsobem, jak se na Island dostat. Informace o leteckých společnostech a letištích, které jsou propojeny přímými lety s letištěm v Keflavíku (KEF) naleznete zde. Přímé lety z Prahy bohužel nejsou v současné době nabízeny, lze však najít řadu výhodných spojení z okolních zemí (Německo, Rakousko, Polsko). Během sezóny je nabídka samozřejmě mnohem širší a obvykle i výhodnější. Ceny zpátečních letenek z Prahy se obvykle pohybují mezi 5 a 25 tisíci (15-20 je nejběžnější cena).
Letiště Leifa Eiríkssona v Keflavíku se nachází na konci poloostrova Reykjanes, tedy asi 50km od hlavního města Reykjavíku. Cesta autobusem trvá necelou hodinu. V centru Reykjavíku se nachází další, menší letiště, které slouží vnitrostátním letům a spojení s Faerskými ostrovy a Grónskem.
Lodí
Trajekt Norröna faerské společnosti Smyril Line spoluje dvakrát týdně dánský přístav Hirtshals s Faerskými ostrovy a od jara do podzimu jednou týdně pokračuje dále na Island, do malého přístavu Seyðisfjörður ve Východních fjordech. Bližší informace o termínech a cenách najdete na stránkách společnosti. Českým zprostředkovatelem lodních lístků společnosti Smyril Line je CK Pericope. V zimním období může loď výjimečně navzdory plánům též vyplout až na Island (za příznivého počasí a potřeby nákladní přepravy), ale jedná se o náhlá rozhodnutí - pokud máte zájem, ozvěte se společnosti a ta vám dá v takovém případě den či dva před vyplutím vědět.
Přímá plavba z Dánska trvá zhruba dva dny a dvě noci a stojí ve vrcholné sezóně asi 260 EUR na osobu v nejlevnějším lehátkovém ubytování (s vlastním spacákem). S kvalitnějším ubytováním cena rapidně stoupá. Naopak, mimo hlavní sezónu zase ceny velmi výrazně klesají (až pod 200 EUR). Přeprava osobního automobilu vyjde jen nepatrně dráž než zmíněná nejlevnější přeprava jedné osoby. S narůstajícími rozměry automobilu ovšem cena opět znatelně stoupá.
V ceně jízdenky s nejlevnějším ubytováním jsou také dvě hotová jídla během plavby. Šesti či devítilehátkové kajuty se nacházejí v nejspodnějších patrech ve společných skupinách po 4-6 kajutách se společným vchodem a umývárnami. V případě třípatrových postelí jsou obzvláště těsné (hlavně vrchní lehátka těsně pod stropem) a není v nich příliš místa na větší zavazadla. Naštěstí nejsou všechny vždy plně obsazené. Jinak lze za nepatrně vyšší cenu pořídit pohodlnější nocleh ve čtyřlůžkových sdílených kajutách (ty už jsou s povlečením a jsou rozděleny na pánské a dámské). Velmi výhodné jsou také čtyřlůžkové rodinné kajuty, k jejichž obsazení je třeba alespoň tří cestujících.
Loď je vybavena několika růzými typy restaurací, barů a kantýn, malým kinem a "duty-free" obchodem. Tradičně je k dispozici i množství zábavy (hřiště i organizované akce) pro děti. U kýlu lodi se nachází také malý bazén a sauna. Nově se na otevřené palubě objevily také tři horké hrnce za poplatek 100 DKK na osobu. K dispozici je též placené WiFi připojení k internetu a mimo dosah pozemských GSM sítí také námořní mobilní síť MCP (velmi drahý roaming!).
Loď používá stabilizátory, takže se příčně nehoupe téměř vůbec (nebo jen minimálně, byť na pěkný příboj v bazénku to může bohatě stačit), ve větších vlnách se však může houpat podélně. Největším vlnám bývá vystavena obvykle mezi Faerskými ostrovy a Islandem. Při větším houpání není neobvyklé, že jedinci podléhající snadno mořské nemoci spí i na chodbách, které jsou o něco vzdušnější než uzavřené kajuty.
Na palubě není k dispozici mnoho zásuvek, proto řada cestujících zoufale dobíjí své telefony, foťáky či notebooky na několika zásuvkách, vyskytujících se v chodbách kvůli úklidu. Na palubě se platí dánskými korunami. Na informacích vám vymění i jiné měny, ale patrně nijak zvlášť výhodně. Platit lze také platebními kartami. Sedm z osmi pater lodi (dvě dvojnásobná patra jsou jen pro automobily a náklad) propojuje několik výtahů.
Pokud potřebujete na Island dovézt nějaký objemnější předmět (přívěs s loďkou, lehkým letadlem atd.), domluvte se se společností. Jsou velmi flexibilní a v lodi je (zvláště mimo hlavní sezónu) místa dost.
Loď pluje z Dánska podél jižního pobřeží Norska, kolem ropných plošin v Severním moři, okolo Shetlandských ostrovů na Faerské ostrovy. Dvouhodinová plavba mezi Faerskými ostrovy cestou dále na Island (či zpět) je nepochybně vrcholným zážitkem celé cesty. Během plavby loď občas doprovázejí racci nebo i elegantní terejové. Vzácnějším úkazem jsou velryby.
Pokud se rozhodnete nevyužít přímé plavby, můžete si udělat na Faerských ostrovech cestou na Island asi třídenní (ale i delší) zastávku, což stačí na základní seznámení se s tímto malým souostrovím (pokud budete mít štěstí na rozumné počasí). Faerské ostrovy jsou sice součástí Dánského království, ale nejsou součástí EU a mají např. vlastní celní předpisy (mnohem přísnější než islandské, pozor na alkohol!). Platí se tu dánskými korunami, ale Faeřané mají vlastní bankovky, které jinde neuplatníte, proto si je před odjezdem (nebo na lodi) včas vyměňte za dánské. Ceny jsou zde ještě vyšší než v Dánsku i na Islandu (s výjimkou pohonných hmot). Volné kempování tu povolené není a levné hostely bývají v sezónně nezřídka obsazené (není jich moc), takže pokud nemáte stan a dokonce ani auto, raději rezervujte předem.
Vlakem
Tato varianta vás při cestě na Island rozhodně nečeká. A dokonce ani na Islandu. Jediný kus železničních kolejí a jedinou lokomotivu naleznete ve starém přístavu v Reykjavíku coby memento z doby jeho výstavby.
Vlaková doprava se vám však může hodit, pokud nejedete vlastním autem a přesto se chcete vydat na Island lodí. Přístav Hirtshals spojuje pravidelně jednou za hodinu vlak se sousedním městečkem Hjørring, kde konči všechny dánské dálkové spoje. Díky přípojům se tak z přístavu a do přístavu dostanete téměř každým vlakem z Kodaně či Německa (byť ani databáze německých drah o všech těchto lokálních přípojích neví).
Na kajaku
Máte-li hluboko do kapsy a dostatek sil v pažích, můžete vyrazit ze Skotska na sever a při troše dobré vůle a správném směru mořských proudů Island zcela jistě neminete.