Jak vylepšovat Průvodce

Z Průvodce islandského fanatika
Přejít na: navigace, hledání

Abyste mohli přispívat do Průvodce, je nutné se nejdříve přihlásit uživatelským jménem a heslem ze stránek Klubu islandských fanatiků. Odkaz na přihlášení je v pravém horním rohu stránky. Ještě než se dáte do úprav, prostudujte si však tyto základní instrukce ohledně použití stylů a formátování.

Je třeba mít na paměti, že veškerý obsah, který do stránek vložíte, je automaticky licencován pod podmínkami Creative Commons s nekomerčním omezením (viz ikona a odkaz na konci každé stránky). Nevkládejte proto text, obrázky ani jiné výtvory, pokud je nechcete nebo nemůžete (protože nejsou vaším dílem a nemáte k tomu svolení autora) poskytnout volně k dispozici pod touto licencí.

Uvádějte, prosím, pouze informace přesné a ověřené, a nejlépe i s odkazy na zdroje či stránky s podrobnějšími informacemi. Nepište vše, co vám jen "někdy někdo řekl" nebo co "se říká" (pamatujte na oblibu Islanďanů v mystifikacích a obskurním humoru!). Můžete samozřejmě uvádět i subjektivní pocity či názory, ale mělo by být jasné, že se nejedná o objektivní fakta. Také bezhlavě nemažte text druhých jenom proto, že s něčím nesouhlasíte nebo máte trochu jiné informace či zkušenosti: v tom případě otevřete na dané téma diskusi, aby se věc vyjasnila.

Každý zásah do textu je systémem evidován a pomocí historie změn je možné sledovat, kdo kdy co a kde změnil, a případně tyto změny odvolat a vrátit. Uživatelé, kteří se budou chovat bezohledně, budou zablokováni.

Nad projektem Průvodce islandského fanatika bych rád převzal patronaci a tudíž i finální editorské úpravy. Vložené informace se pokusím (v mezích svých sil a možností) kontrolovat a případně upravovat věcně, jazykově i stylisticky. Proti jakýmkoliv zásahům je samozřejmě možné (preventivně i zpětně) se ohradit - jakékoliv připomínky budu brát vážně na vědomí.

Děkuji za pochopení, Pavel Vondřička

Jak editovat text existující stránky

Editovat text libovolné existující stránky může každý přihlášený uživatel kliknutím na záložku "Editovat" u horního pravého okraje stránky. Pokud je stránka rozdělena pomocí nadpisů na sekce, je možné editovat jednotlivé sekce zvlášť kliknutím na odkaz "Editovat" na pravém okraji textu vždy v úrovni nadpisu. Principy formátování textu jsou vysvětleny niže.

Prosím, u každé změny v už existující stránce uvěďte do kolonky pod editačním oknem také nějaké stručné a jasné "Shrnutí editace", aby se dalo v historii rychle zjistit, co a kde jste změnili - a nejlépe i proč. Díky!

Jak založit novou stránku

Novou stránku lze nejsnáze založit tak, že na ni vytvoříte odkaz z nějaké už existující stránky. Odkaz se vytvoří tak, že název stránky uzavřete do dvojitých hranatých závorek. Například odkaz na tuto stránku vytvoříte zapsáním textu [[Jak vylepšovat průvodce]]. Pozor! Použitý název se stane titulkem i názvem nové stránky a i když jej lze zpětně změnit, nese to své problémy a rizika. Proto si jej dobře rozmyslete. Pokud chcete, aby text odkazu měl trochu jiný tvar než oficiální název stránky, můžete ho oddělit od oficiálního názvu svislítkem takto: [[Skutečný název stránky|text odkazu v aktuálním textu]]. Pak se místo jména cílové stránky objeví jen "text odkazu v aktuálním textu", ale po kliknutí na něj se otevře stránka s titulkem "Skutečný název stránky".

Odkazy na již existující stránky jsou modré, odkazy na zatím neexistující stránky jsou červené. Kliknutím na červený odkaz se vám rovnou nabídne možnost vložit text do nové, zatím neexistující stránky, a tím ji založit.

Prosím, nezakládejte nové stránky bezhlavě, ale jen pokud opravdu chcete vytvořit specializovanou stránku s podrobnějším obsahem na nějaké velmi specifické podtéma - např. osobnost, místo, jev, apod. Nezapomeňte, že smysluplnější může být rovnou odkázat na nějaký už existující zdroj na internetu - např. stránku na Wikipedii.

Základní formátování textu

Text vkládejte po odstavcích bez enterů, mezi odstavci nechejte vždy jeden prázdný řádek (2 entery za sebou). Jinak se odstavec nevytvoří a text bude pokračovat bez zlomu řádku dál. Nový odstavec také nijak neodsazujte (mělo by to úplně jiný efekt, než asi čekáte). Vůbec v textu nemá smysl používat žádné odsazování mezerami ani tabelátory - systém bude všechny takové archaické formátovací pokusy z dob psacích strojů zcela ignorovat.

Pokud chcete zvýraznit slovo nebo část textu kurzívou, uzavřete ho mezi dvojité apostrofy tako: '''text kurzívou'''. Použitím trojtých apostrofů lze změnit písmo na tučné. Snažte se však dodržovat styl formátování používaný na jiných stránkách.

Vytváření dílčích nadpisů (sekcí)

V textu stránky lze vytvářet dílčí sekce vkládáním průběžných nadpisů druhé a vyšší úrovně v podobě jednořádkových odstavců začínajících i končících stejným počtem rovnítek:

== Nadpis druhé úrovně ==
=== Nadpis třetí úrovně ===

S úrovněmi to nepřehánějte - máte-li potřebu věnovat se něčemu podrobněji, vytvořte na to téma raději celou novou samostatnou stránku.

Vytváření odkazů

Princip vytváření odkazů na existující i neexistující stránky v rámci Průvodce byl popsán výše v sekci #Jak založit novou stránku.

Odkázat lze také na nějakou dílčí část stránky (dílčí nadpis) použitím křížku a názvu nadpisu: [[#Nadpis vyšší úrovně]]. Vše je samozřejmě možné i kombinovat: [[Jiná stránka#Dílčí nadpis|text odkazu]] zobrazí "text odkazu", jehož kliknutím budete přeneseni na sekci "Dílčí nadpis" na stránce jménem "Jiná stránka".

Pokud chcete odkázat na stránku mimo průvodce, můžete přímo do textu uvést plné URL, např. http://www.islandklub.com. Adresa se automaticky změní v odkaz na uvedenou stránku. Pokud chcete dát odkazu nějakou civilizovanější podobu čitelného textu (prosím, dělejte to všude, kde se dá!), uzavřete odkaz do jednoduchých hranatých závorek a za mezerou za ním uveďte kýžený text odkazu takto: [http://www.islandklub.com Klub islandských fanatiků] Potom se zobrazí jenom text "Klub islandských fanatiků", který ale bude odkazovat na zamýšlenou stránku.

Vkládání obrázků a jiných médií

Před vložením obrázku (videa nebo zvuku) do textu je třeba soubor nahrát na server. To lze provést pomocí formuláře, který se zobrazí kliknutím na odkaz "Načíst soubor" v sekci "Nástroje" v levé postranní liště stránky. Prosím, doplňte obrázek ve formuláři i nějakým stručným popiskem. Velikost souboru je omezena, ale omezení můžeme v případě potřeby zvětšit. Po nahrátí na server je možné obrázek vkládat do textu.

Pokud se obrázek nachází např. v souboru "obrazek.jpg", vloží se do textu následující značkou: [[Soubor:obrazek.jpg|thumb|Popisek obrázku]]. Prosím, nezapomeňte na klíčové slovo "thumb" a na patřičný osvětlující "Popisek obrázku". Jednotlivá klíčová slova (a popisek) jsou navzájem oddělena svislítky. Popisek následuje jako poslední za klíčovými slovy.

Pokud chcete obrázek umístit jinam než k pravému okraji stránky, lze použít také klíčová slova "left" pro umístění k levému okraji nebo "center" pro umístění doprostřed textového sloupce - např. [[Soubor:obrazek.jpg|thumb|left|Popisek obrázku]]. Při umístění na prostředek ovšem obrázek nemůže být textem obtékán.

Vytváření seznamů

Nečíslovaný seznam lze vytvořit odsazením pomocí jedné či více hvězdiček. Jedna hvězdička značí položku první úrovně, dvě hvězdičky druhé úrovně, atd. Hvězdičky budou samozřejmě nahrazeny odsazením a puntíkem.

* Bod 1
** Podbod 1a
** Podbod 1b
* Bod 2
** Podbod 2a

Číslovaný seznam se vytváří podobně, ale použitím křížků místo hvězdiček. Čísla budou automaticky postupně doplněna místo křížků. Prázdná řádka přeruší seznam a vynuluje počítadlo pro případné další seznamy. Číslované a nečíslované úrovně lze kombinovat - např.:

# Číslovaná položka (č. 1)
#* nečíslovaný podbod
#* další nečíslovaný podbod
# Číslovaná položka (č. 2)

Vytváření tabulek a jiné formátování

Další formátovací způsoby jsou podrobněji vysvětleny v originálním manuálu k systému MediaWiki na stránce http://www.mediawiki.org/wiki/Help:Formatting/cs. Tvorba tabulek je vyložena na speciální stránce odtud odkazované: http://www.mediawiki.org/wiki/Help:Tables (jen anglicky).

Prosím, nepoužívejte žádné složitější formátování jen pro extravagantní efekty, tedy pokud to není skutečně nutné. Ušetříte nám pracnou editorskou práci při jeho odstraňování. Díky za pochopení.